Firma Go2boat na najbliższy sezon 2020 wprowadza nową gamę domów na wodzie. Są to jednostki przeznaczone dla różnych odbiorców szukających wygód i relaksu na łonie natury. Poszczególne modele dedykowane są dla szerokiej rzeszy odbiorców. Każdy model jest inny zarówno pod względem ceny jak i wielkości oraz zastosowania. Jedne można wykorzystać jako biura na wodzie inne jako stacjonarne apartamenty wypoczynkowe a jeszcze inne (wyposażone w silnik) do przemieszczania się.


Firma Go2boat na najbliższy sezon 2020 wprowadza nową gamę domów na wodzie. Są to jednostki przeznaczone dla różnych odbiorców szukających wygód i relaksu na łonie natury. Poszczególne modele dedykowane są dla szerokiej rzeszy odbiorców. Każdy model jest inny zarówno pod względem ceny jak i wielkości oraz zastosowania. Jedne można wykorzystać jako biura na wodzie inne jako stacjonarne apartamenty wypoczynkowe a jeszcze inne (wyposażone w silnik) do przemieszczania się.
„Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. „
Stocznia zastrzega sobie prawo do zmian technicznych
Sezon 2019/2020
PORADNIK
Komfortowy wypoczynek w pływającym domu – marzenie czy rzeczywistość?
Jeszcze dekadę temu domy na wodzie stanowiły w naszym kraju marzenie porównywalne z lotem w kosmos. Obecnie ten ekskluzywny i prestiżowy sposób wypoczynku, ale też styl życia, dostępny jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, w obliczu zmian klimatycznych może wkrótce okazać się, iż jest to nie tylko niestandardowe miejsce zamieszkania, lecz również inwestycja na przyszłość.
Co odstrasza ludzi przed spełnianiem marzeń o pływającym domu?
W przypadku marzenia, jakim jest pływający dom, największą zmorę stanowią formalności poprzedzające inwestycję. Owszem, droga do uzyskania pozwolenia na projekt oraz zarejestrowanie go jako budynku mieszkalnego jest długa. Niemniej, zdaniem architektów z pracowni projektowej Q44 w Warszawie, jest jasno określona prawnie. Frustrację wywołuje jednak inna kwestia – podejście urbanistów i planistów do tego typu konstrukcji wodnych. To od nich zależy, czy dana inwestycja powstanie na terenie zaplanowanym przez nich przestrzennie. Inną kwestię stanowi zmiana stylu życia oraz dostosowanie wszelkich aktywności do pobytu w okolicach zbiorników wodnych. Co więcej, domy na wodzie mogą okazać się dla wielu osób zbyt małe przestrzennie, aby mogły pełnić pożądane przez nich funkcje mieszkalne.
Co wzmacnia marzenia o domu na wodzie?
Któż z nas nie marzył o budzeniu się w dziewiczym zakątku jakiegoś kraju, nad samym brzegiem nieskazitelnie czystej rzeki bądź jeziora, bez rezygnacji ze standardów hotelowych? Obecnie jesteśmy w stanie zakupić bądź wynająć miejsce, które na to wszystko pozwala. Pływające domy mogą stać się nie tylko sezonową przygodą, lecz wręcz stylem życia i inwestycją w przyszłość. Biorąc pod uwagę gwałtowne zmiany klimatyczne i ryzyko zalania znacznych powierzchni lądu wodą, pływające domy wydają się racjonalnym remedium na globalne ocieplenie. Coś, co obecnie wydaje się ekstrawaganckim pomysłem na spędzanie wolnego czasu, już za kilkanaście lat może okazać się rozwiązaniem wizjonerskim. Niemniej, dla osób nie patrzących w stronę aż tak dalekiej przyszłości, dom na wodzie może być wspaniałym miejsce do sezonowego spędzenia wolnego czasu. Szczególnie należy mieć tutaj na uwadze standardy mieszkaniowe, które w miejscach sąsiadujących z akwenami nie są przeważnie zbyt wysokie w przeciwieństwie do pływających domów.
Jak przekuć marzenia o pływającym domu w rzeczywistość?
Aby zrobić pierwszy krok ku urzeczywistnieniu marzeń o domu na wodzie, należy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się wybraniem bądź stworzeniem projektu spełniającego nasze oczekiwania. Jedną z takich firm jest La Mare z Bydgoszczy. W ofercie tego producenta znajdziemy bogaty wybór domów na wodzie. W zależności od upodobań możemy wybrać projekty z gotowym umeblowaniem, dodatkowymi opcjami, w skład których wchodzi m.in. osprzętowanie potrzebne do poruszania się po wodzie za pomocą pływającego domu. La Mare zapewnia również kontakt z innymi dilerami innowacyjnych domów na wodzie, których siedziby zlokalizowane są m.in. w Niemczech czy Holandii. Kraje nie są wybrane przypadkowo, gdyż m.in. w Holandii status domów na wodzie jest jednoznacznie uregulowany prawnie. Z tego względu możliwość ich zacumowania nie jest obwarowana aż taką ilością przepisów jak w Polsce.
Jak wybrać miejsce dla domu na wodzie
Wydawać by się mogło, że dom na wodzie można wznieść nad brzegiem każdego zbiornika wodnego. W praktyce okazuje się, że tak nie jest, chociażby ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym wybiorą Państwo idealne miejsce dla domu na wodzie.
Domki na wodzie a kwestie prawne
Przed wybraniem miejsca do zacumowania naszego pływającego domu powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się w jakich miejscach zaplanowano linię brzegową danego akwenu. Ponadto, warto również sprawdzić czy wybrane przez nas miejsce nie jest objęte ochroną konserwatorską. W takim wypadku będziemy musieli uzyskać zgodę na nasz dom na wodzie, ponieważ będzie ingerować w krajobraz, nad którym roztoczono opiekę. Zdarza się, że projekt musi zostać przerobiony w taki sposób, aby był dostosowany m.in. do zabudowy historycznej brzegu zbiornika wodnego. Jeśli decydujemy się na dom pływający nad brzegiem rzeki, na której odbywa się regularny ruch wodny, powinniśmy udać się do Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Organ ten stwierdzi czy dom na wodzie nie stanowi przeszkody dla statków wodnych. Na końcu pozostają kwestie finansowe, czyli opłaty związane z cumowaniem w danym miejscu. Ustala je właściwy oddział Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Bezpieczeństwo pływających domów
Aby móc w pełni cieszyć się domem na wodzie, musimy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo miejsca, w którym jest on zacumowany. Na niektóre okoliczności nie jesteśmy przygotowani, np. warunki pogodowe, jednak po zasięgnięciu odpowiednich informacji jesteśmy w stanie przygotować się na wszelkie nieprzyjemności. Przede wszystkim musimy wybrać miejsce, któremu nie zagraża powódź bądź zalanie bądź skutki nagłego wezbrania wody są ograniczone. Informacji tego typu udzieli nam Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Konstrukcja większości domów na wodzie dostosowana jest do nagłych zmian poziomu wód poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii pływaków. Niemniej, gwałtowne zjawiska pogodowe, będące następstwem zmian klimatycznych, w ostatnich latach występują coraz częściej i z coraz większą intensywnością. W kontekście bezpieczeństwa domków na wodzie ważne są również kwestie nieco bardziej prozaiczne – włamania oraz akty wandalizmu. W celu ich uniknięcia warto wybrać miejsce nie położone na totalnym odludziu, najlepiej monitorowane. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków, warto samemu je stworzyć. Alarm przeciwwłamaniowy oraz podnoszony trap do naszego pływającego mieszkania skutecznie zniechęcą potencjalnych nieproszonych gości.
Domek na wodzie jak malowniczy zakątek
Gdy wszelkie formalności mamy za sobą, a miejsce na pływający dom znajduje się w bezpiecznej okolicy, pora zastanowić się nad malowniczym zakątkiem. Bardzo często wybieramy dom na wodzie jako sezonową atrakcję. Z tego względu powinna być ona dla nas przez ten krótki czas rajem na ziemi. Warto wybrać miejsce położone nieco na uboczu cywilizacji, koniecznie wyeksponowane w kierunku wschodu. Niektóre domy posiadają wspaniałe, panoramiczne szyby, które potęgują siłę porannych promieni słonecznych. Modele domów z tego typu rozwiązaniem technicznym ma w swojej ofercie firma La Mare z Bydgoszczy.
Dom na wodzie vs. łodzie motorowe – jakie są różnice?
W powszechnie przyjętej nomenklaturze dom na wodzie (tzw. houseboat) to synonim barki mieszkalnej. Łączenie tych pojęć jest jednak błędne, gdyż dom na wodzie stanowi konstrukcję zacumowaną przy brzegu zbiornika wodnego. Z kolei barka mieszkalna – czyli łódź motorowa – to statek wodny skonstruowany tak, iż możliwa jest na nim aranżacja mieszkalna.
Domek na wodzie a barka – mobilność
Główną różnicą pomiędzy często mylonymi z domami na wodzie barkami jest stopień ich mobilności. Dom na wodzie zacumowany jest na specjalnych pływakach bądź pływaku przy zbiorniku wodnym. Możliwość jego transportu jest ograniczona i wymaga holownika. Miejsce zacumowania zaś musi spełniać wymogi formalne (m.in. pozwolenia prawne), jak i praktyczne (np. podłączenie mediów). Łódź motorowa najczęściej skonstruowana jest w oparciu o podobieństwo do katamaranu – statku wodnego. Z tego względu napędzana jest ona silnikiem doczepnym o różnej mocy. Jednostka ta nadaje się idealnie do uprawiania turystyki opartej o żeglugę rzeczną.
Pływające domy a łodzie motorowe – różnice w konstrukcji
Łodzie motorowe to statki wodne o wysokiej stateczności, które nie wymagają balastowania. Oznacza to, iż do ich stworzenia nie potrzebujemy szkutnika. Z tego względu łodzie są stosunkowo łatwe do skonstruowania bądź nabycia. Ich lekka, lecz wytrzymała konstrukcja zapewnia odpowiednią mobilność i zwrotność. Przeważnie katamarany wykonane są na bazie szkieletów stalowych, pokrytych aluminium oraz powłoką antykorozyjną. Poszycie łodzi stanowią lekkie, drewniane elementy wzniesione w oparciu o płyty z drewna lakierowanego. Konstrukcję łodzi motorowej uzupełnić można o m.in. panele słoneczne bądź generatory prądotwórcze.
Transport łodzi motorowych a transport pływających domków
Główną zaletą katamaranów jest możliwość relatywnie szybkiej i taniej podróży. Oczywiście uzależniona jest ona od charakterystyki danego akwenu. Najlepiej do tego nadają się zbiorniki wodne połączone systemem śluz. Mobilność ta sprawia, iż nasza łódź nadal traktowana jest jako pojazd wodny, a nie – w przeciwieństwie do domu na wodzie – obiekt mieszkalny. Oznacza to, iż jej użytkowanie nie wymaga zachowania odrębnych przepisów związanych m.in. z adresem zamieszkania. Z tych względów katamarany dedykowane są przeważnie do uprawiania szeroko pojmowanej turystyki wodnej, aniżeli długoterminowego mieszkania na wodzie.
Warunki mieszkalne w domkach na wodzie a w łodziach motorowych
Katamaran to wodny odpowiednik campera bądź przyczepy campingowej. Oznacza to, iż warunki w nim mają w jak największym stopniu imitować te znane z mieszkań oraz domów. Słowem klucz jest „imitowanie”, gdyż robią to na tyle, na ile pozwala mobilny charakter pojazdu wodnego. W praktyce oznacza to, iż warunki panujące na łodziach motorowych są mocno polowe. W przeciwieństwie do domów na wodzie, łodzie nie mają tak rozbudowanych systemów grzewczych i sanitarnych, a ich powierzchnia jest znacznie mniejsza. Katamarany to przede wszystkim jednostki wodne, a więc muszą one spełniać techniczne wymogi umożliwiające pływanie. Wyklucza to przeważnie instalację oraz tworzenie wielu udogodnień, m.in. wzniesienie przestronnych pomieszczeń.
Tagi
Długość | 13,60 m |
Szerokość | 4,50 m |
Wysokość zabudowy (w tym pływaki) | 3,40 m |
Wysokość nad poziom wody (w zależności od obciążenia) | 2,70-2,90 m |
Zanurzenie | 0,40-0,50 m |
Wysokość wewnętrzna | 2,18 m |
Powierzchnia mieszkalna | 9,5 m x 3,8 m = 36,10 m2 |
Kategoria CE | D |
„Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. ”
Stocznia zastrzega sobie prawo do zmian technicznych
Sezon 2019/2020
- Konstrukcja stalowa cynkowana, pływaki polietylenowe 11szt. x 1,2m na stronę- katamaran
- Okna, drzwi zewn., 5 okna okrągłe, ten sam klucz w przednich i tylnych drzwiach
- Zbiorniki 1000l na wodę i ścieki, instalacja wodna, ściekowa wraz z czujnikami poziomu i wskaźnikiem, wyjście poboru ścieków, złącze gardena do napełniania wody z zaworem
- Instalacja elektryczna, 10 gniazd 230V, światła ledowe na suficie, zewn. oświetlenie Led, gniazdo 230V lądowe z kablem 15m
- Instalacja co i cwu z grzejnikami i regulatorem wifi ( zaznaczyć wybór) GAZOWA / ELEKTRYCZNA/ KLIMATYZACJA
- Taras z deski skandynawskiej
- Relingi przednie i tylne ze stali k.o. 306 , 6 knag ze stali ko, drabinka pokładowa
- Izolacja 5 cm
- Drewniana odbojnica dookoła houseboata
- Przegląd gwarancyjny – przedłużenie gwarancji o drugi rok
Tapeta Skandynawska szarość | |||
Kolor podłogi VOX Regio panels -kolor | |||
Elewacja zewnętrzna kolor | |||
Ramy okienne kolor antracyt | |||
Sufit matowy / połysk | |||
2 x łazienka kolor HPL, kolor szafki, szafka błyszcząca 60×32 | |||
Kuchnia 180 cm:kuchenka (gaz/ indukcja), zlewozmywak, lodówka, (fronty……., blat……, ściana, mleczna biel) |
„Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. ”
Stocznia zastrzega sobie prawo do zmian technicznych
Sezon 2019/2020
Pakiet pływający | |
1 | Pakiet pływający: 2xYamaha 25hP High Trust uciągowy, zaburtowy, akumulator rozruchowy 60Ah z 100-litrowym zbiornikiem paliwa, koło sterowe; pakiet 4 paneli słonecznych o mocy 310 W każdy; 230 V moc inwertera 2400 W, akumulator 2 x 205 Ah 12V; 3 tylne kamery; lampy nawigacyjne, klakson; lina 2 psc x 15m, relingi na bocznych ścianach |
Konsola sterownicza: szara/biała | |
Wyposażenie dodatkowe | |
1 | Zmień na silniki: 2x Yamaha 50 hp high trust |
2 | Napęd hybrydowy ze sterem 180` ( silnik elektryczny Pod 5kW – wer. azymut) + 2 panele fotowoltaiczne |
3 | Pakiet hybrydowy: Yamaha 25 kM, silnik elektryczny Pod 10kW ( konieczne wykupienie pakietu Power Plus) + 2 panele fotowoltaiczne |
4 | Zmień na pakiet elektryczny: 2x silnik POD 10kW wraz z akumulatorami i sterowaniem (oddzielnie należy zakupić system: Power plus) + 4 panele fotowoltaiczne |
5 | Ściany, pianka izolacyjna 7,5 cm |
6 | Dodatkowe pływaki – trimaran |
7 | Dodatkowa obudowa silnika |
8 | Dodatkowa listwa maskująca drewniana |
9 | Ster strumieniowy |
10 | Schowek w pływaku ( pojemność 400 l)/ 1 szt. |
11 | Kotwica manualna pod tarasem + łańcuch 25m |
12 | Kotwica elektryczna pod tarasem + łańcuch 25m |
13 | Witryny okienne boczne pochylone |
14 | Dodatkowa witryna okienna w sypialni (ściana tylna) |
15 | Taras na dachu 4,5m x 4,5m Relingi dachowe: składane ze stali ko 306, schody : proste/kręcone |
16 | Wykładzina na dachu jak flexi teek 4,5m x 4,5m, szary / brązowy |
17 | System Power plus: Inwertrer 5000W, + 2 akumulatory 240Ah (12V), + 2 extra panele fotowolt. 310W |
18 | Klimatyzacja 2000W (oddzielnie należy zakupić system power plus) |
19 | Ogrzewanie podłogowe w salonie |
20 | Ogrzewanie podłogowe w 2 łazienkach |
21 | Ogrzewanie podłogowe ( mata grzewcza) w salonie, łazienkach i sypialniach, boiler 50L |
22 | System zabezpieczenia zbiorników na zimę |
23 | Zawór 3 drożny – woda czarna i szara płyną do zbiornika lub za burtę |
24 | Pompa do fekaliów |
25 | Filtr czystej wody z wody słonej |
26 | Filtrowanie wody ze zbiornika |
27 | Oczyszczalnia ścieków dla 4 osób |
28 | Dodano trzecią sypialnię i toaletę |
29 | Umeblowanie 2 sypialni; podwójne łóżka, szafy |
30 | Mikrofalówka |
31 | Zmywarka |
32 | Fotel kierowcy czarny/biały/szary |
33 | Sauna |
34 | Lampki nocne 4 sztuki |
35 | Zciemniacz w salonie |
36 | 2 gniazda podłogowe 230V |
37 | Radio z 2 głośnikami |
38 | Radio Fusion z głośnikami |
39 | Zewnętrzne głośniki 2 szt. (czarne) |
40 | Instalacja antenowa TV z 1x gniazdo |
41 | Telewizor 40″ z anteną Glomex |
42 | Alarm Tuya z czujnikiem dymu i pilot |
43 | Kamera zewnętrzna, obrotowa IP WIFI Full HD |
44 | Dodatkowe gniazdo lądowe 230V 16 A with 15m cable |
45 | Przełącznik priorytetowy obciążenia pow. 16A |
46 | Zasłony okienne na wszystkich oknach – kolor: szary |
47 | Zasłony okienne tylko na przednim oknie – kolor: szary |
48 | Żaluzje wewnętrzne do witryn okiennych – kolor: wybór z katalogu |
49 | Żaluzje do okrągłych okien ( 5 sztuk) |
50 | Moskitiery na okna okrągłe ( 5 sztuk) |
51 | Elewacja vinylit |
„Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. ”
Stocznia zastrzega sobie prawo do zmian technicznych
Sezon 2019/2020