Jeszcze dekadę temu domy na wodzie stanowiły w naszym kraju marzenie porównywalne z lotem w kosmos. Obecnie ten ekskluzywny i prestiżowy sposób wypoczynku, ale też styl życia, dostępny jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, w obliczu zmian klimatycznych może wkrótce okazać się, iż jest to nie tylko niestandardowe miejsce zamieszkania, lecz również inwestycja na przyszłość.
Co odstrasza ludzi przed spełnianiem marzeń o pływającym domu?
W przypadku marzenia, jakim jest pływający dom, największą zmorę stanowią formalności poprzedzające inwestycję. Owszem, droga do uzyskania pozwolenia na projekt oraz zarejestrowanie go jako budynku mieszkalnego jest długa. Niemniej, zdaniem architektów z pracowni projektowej Q44 w Warszawie, jest jasno określona prawnie. Frustrację wywołuje jednak inna kwestia – podejście urbanistów i planistów do tego typu konstrukcji wodnych. To od nich zależy, czy dana inwestycja powstanie na terenie zaplanowanym przez nich przestrzennie. Inną kwestię stanowi zmiana stylu życia oraz dostosowanie wszelkich aktywności do pobytu w okolicach zbiorników wodnych. Co więcej, domy na wodzie mogą okazać się dla wielu osób zbyt małe przestrzennie, aby mogły pełnić pożądane przez nich funkcje mieszkalne.
Co wzmacnia marzenia o domu na wodzie?
Któż z nas nie marzył o budzeniu się w dziewiczym zakątku jakiegoś kraju, nad samym brzegiem nieskazitelnie czystej rzeki bądź jeziora, bez rezygnacji ze standardów hotelowych? Obecnie jesteśmy w stanie zakupić bądź wynająć miejsce, które na to wszystko pozwala. Pływające domy mogą stać się nie tylko sezonową przygodą, lecz wręcz stylem życia i inwestycją w przyszłość. Biorąc pod uwagę gwałtowne zmiany klimatyczne i ryzyko zalania znacznych powierzchni lądu wodą, pływające domy wydają się racjonalnym remedium na globalne ocieplenie. Coś, co obecnie wydaje się ekstrawaganckim pomysłem na spędzanie wolnego czasu, już za kilkanaście lat może okazać się rozwiązaniem wizjonerskim. Niemniej, dla osób nie patrzących w stronę aż tak dalekiej przyszłości, dom na wodzie może być wspaniałym miejsce do sezonowego spędzenia wolnego czasu. Szczególnie należy mieć tutaj na uwadze standardy mieszkaniowe, które w miejscach sąsiadujących z akwenami nie są przeważnie zbyt wysokie w przeciwieństwie do pływających domów.
Jak przekuć marzenia o pływającym domu w rzeczywistość?
Aby zrobić pierwszy krok ku urzeczywistnieniu marzeń o domu na wodzie, należy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się wybraniem bądź stworzeniem projektu spełniającego nasze oczekiwania. Jedną z takich firm jest La Mare z Bydgoszczy. W ofercie tego producenta znajdziemy bogaty wybór domów na wodzie. W zależności od upodobań możemy wybrać projekty z gotowym umeblowaniem, dodatkowymi opcjami, w skład których wchodzi m.in. osprzętowanie potrzebne do poruszania się po wodzie za pomocą pływającego domu. La Mare zapewnia również kontakt z innymi dilerami innowacyjnych domów na wodzie, których siedziby zlokalizowane są m.in. w Niemczech czy Holandii. Kraje nie są wybrane przypadkowo, gdyż m.in. w Holandii status domów na wodzie jest jednoznacznie uregulowany prawnie. Z tego względu możliwość ich zacumowania nie jest obwarowana aż taką ilością przepisów jak w Polsce.