Firma Go2boat na najbliższy sezon 2020 wprowadza nową gamę domów na wodzie. Są to jednostki przeznaczone dla różnych odbiorców szukających wygód i relaksu na łonie natury. Poszczególne modele dedykowane są dla szerokiej rzeszy odbiorców. Każdy model jest inny zarówno pod względem ceny jak i wielkości oraz zastosowania. Jedne można wykorzystać jako biura na wodzie inne jako stacjonarne apartamenty wypoczynkowe a jeszcze inne (wyposażone w silnik) do przemieszczania się.

Pełna gama modeli umożliwia wykorzystanie do wymogów: hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, prywatnych posesji, działek ogrodowych. La Mare to komfort bliskości natury i możliwość samodzielnego wyboru miejsca postoju, dostosowanego do preferencji danej osoby.

 

La Mare oferują jeszcze coś zupełnie wyjątkowego… który bowiem dom potrafi się przemieszczać? Te domy unoszą się na wodzie i wyposażone są w silniki. Swobodnie pokonują kanały oraz przemierzają rzeki i jeziora. Dzięki temu można zmieniać miejsce cumowania i cieszyć się urokami nowych okolic. Górne tarasy pozwalają się cieszyć pełnym krajobrazem.

„Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. „

Stocznia zastrzega sobie prawo do zmian technicznych
Sezon 2019/2020

PORADNIK

Komfortowy wypoczynek w pływającym domu – marzenie czy rzeczywistość?

Jeszcze dekadę temu domy na wodzie stanowiły w naszym kraju marzenie porównywalne z lotem w kosmos. Obecnie ten ekskluzywny i prestiżowy sposób wypoczynku, ale też styl życia, dostępny jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, w obliczu zmian klimatycznych może wkrótce okazać się, iż jest to nie tylko niestandardowe miejsce zamieszkania, lecz również inwestycja na przyszłość.

Co odstrasza ludzi przed spełnianiem marzeń o pływającym domu?

W przypadku marzenia, jakim jest pływający dom, największą zmorę stanowią formalności poprzedzające inwestycję. Owszem, droga do uzyskania pozwolenia na projekt oraz zarejestrowanie go jako budynku mieszkalnego jest długa. Niemniej, zdaniem architektów z pracowni projektowej Q44 w Warszawie, jest jasno określona prawnie. Frustrację wywołuje jednak inna kwestia – podejście urbanistów i planistów do tego typu konstrukcji wodnych. To od nich zależy, czy dana inwestycja powstanie na terenie zaplanowanym przez nich przestrzennie. Inną kwestię stanowi zmiana stylu życia oraz dostosowanie wszelkich aktywności do pobytu w okolicach zbiorników wodnych. Co więcej, domy na wodzie mogą okazać się dla wielu osób zbyt małe przestrzennie, aby mogły pełnić pożądane przez nich funkcje mieszkalne.

Co wzmacnia marzenia o domu na wodzie?

Któż z nas nie marzył o budzeniu się w dziewiczym zakątku jakiegoś kraju, nad samym brzegiem nieskazitelnie czystej rzeki bądź jeziora, bez rezygnacji ze standardów hotelowych? Obecnie jesteśmy w stanie zakupić bądź wynająć miejsce, które na to wszystko pozwala. Pływające domy mogą stać się nie tylko sezonową przygodą, lecz wręcz stylem życia i inwestycją w przyszłość. Biorąc pod uwagę gwałtowne zmiany klimatyczne i ryzyko zalania znacznych powierzchni lądu wodą, pływające domy wydają się racjonalnym remedium na globalne ocieplenie. Coś, co obecnie wydaje się ekstrawaganckim pomysłem na spędzanie wolnego czasu, już za kilkanaście lat może okazać się rozwiązaniem wizjonerskim. Niemniej, dla osób nie patrzących w stronę aż tak dalekiej przyszłości, dom na wodzie może być wspaniałym miejsce do sezonowego spędzenia wolnego czasu. Szczególnie należy mieć tutaj na uwadze standardy mieszkaniowe, które w miejscach sąsiadujących z akwenami nie są przeważnie zbyt wysokie w przeciwieństwie do pływających domów.

Jak przekuć marzenia o pływającym domu w rzeczywistość?

Aby zrobić pierwszy krok ku urzeczywistnieniu marzeń o domu na wodzie, należy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się wybraniem bądź stworzeniem projektu spełniającego nasze oczekiwania. Jedną z takich firm jest La Mare z Bydgoszczy. W ofercie tego producenta znajdziemy bogaty wybór domów na wodzie. W zależności od upodobań możemy wybrać projekty z gotowym umeblowaniem, dodatkowymi opcjami, w skład których wchodzi m.in. osprzętowanie potrzebne do poruszania się po wodzie za pomocą pływającego domu. La Mare zapewnia również kontakt z innymi dilerami innowacyjnych domów na wodzie, których siedziby zlokalizowane są m.in. w Niemczech czy Holandii. Kraje nie są wybrane przypadkowo, gdyż m.in. w Holandii status domów na wodzie jest jednoznacznie uregulowany prawnie. Z tego względu możliwość ich zacumowania nie jest obwarowana aż taką ilością przepisów jak w Polsce.

Jak wybrać miejsce dla domu na wodzie

Wydawać by się mogło, że dom na wodzie można wznieść nad brzegiem każdego zbiornika wodnego. W praktyce okazuje się, że tak nie jest, chociażby ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym wybiorą Państwo idealne miejsce dla domu na wodzie.

Domki na wodzie a kwestie prawne

Przed wybraniem miejsca do zacumowania naszego pływającego domu powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się w jakich miejscach zaplanowano linię brzegową danego akwenu. Ponadto, warto również sprawdzić czy wybrane przez nas miejsce nie jest objęte ochroną konserwatorską. W takim wypadku będziemy musieli uzyskać zgodę na nasz dom na wodzie, ponieważ będzie ingerować w krajobraz, nad którym roztoczono opiekę. Zdarza się, że projekt musi zostać przerobiony w taki sposób, aby był dostosowany m.in. do zabudowy historycznej brzegu zbiornika wodnego. Jeśli decydujemy się na dom pływający nad brzegiem rzeki, na której odbywa się regularny ruch wodny, powinniśmy udać się do Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Organ ten stwierdzi czy dom na wodzie nie stanowi przeszkody dla statków wodnych. Na końcu pozostają kwestie finansowe, czyli opłaty związane z cumowaniem w danym miejscu. Ustala je właściwy oddział Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Bezpieczeństwo pływających domów

Aby móc w pełni cieszyć się domem na wodzie, musimy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo miejsca, w którym jest on zacumowany. Na niektóre okoliczności nie jesteśmy przygotowani, np. warunki pogodowe, jednak po zasięgnięciu odpowiednich informacji jesteśmy w stanie przygotować się na wszelkie nieprzyjemności. Przede wszystkim musimy wybrać miejsce, któremu nie zagraża powódź bądź zalanie bądź skutki nagłego wezbrania wody są ograniczone. Informacji tego typu udzieli nam Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Konstrukcja większości domów na wodzie dostosowana jest do nagłych zmian poziomu wód poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii pływaków. Niemniej, gwałtowne zjawiska pogodowe, będące następstwem zmian klimatycznych, w ostatnich latach występują coraz częściej i z coraz większą intensywnością. W kontekście bezpieczeństwa domków na wodzie ważne są również kwestie nieco bardziej prozaiczne – włamania oraz akty wandalizmu. W celu ich uniknięcia warto wybrać miejsce nie położone na totalnym odludziu, najlepiej monitorowane. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków, warto samemu je stworzyć. Alarm przeciwwłamaniowy oraz podnoszony trap do naszego pływającego mieszkania skutecznie zniechęcą potencjalnych nieproszonych gości.

Domek na wodzie jak malowniczy zakątek

Gdy wszelkie formalności mamy za sobą, a miejsce na pływający dom znajduje się w bezpiecznej okolicy, pora zastanowić się nad malowniczym zakątkiem. Bardzo często wybieramy dom na wodzie jako sezonową atrakcję. Z tego względu powinna być ona dla nas przez ten krótki czas rajem na ziemi. Warto wybrać miejsce położone nieco na uboczu cywilizacji, koniecznie wyeksponowane w kierunku wschodu. Niektóre domy posiadają wspaniałe, panoramiczne szyby, które potęgują siłę porannych promieni słonecznych. Modele domów z tego typu rozwiązaniem technicznym ma w swojej ofercie firma La Mare z Bydgoszczy.

Dom na wodzie vs. łodzie motorowe – jakie są różnice?

Domek na wodzie a barka – mobilność

Główną różnicą pomiędzy często mylonymi z domami na wodzie barkami jest stopień ich mobilności. Dom na wodzie zacumowany jest na specjalnych pływakach bądź pływaku przy zbiorniku wodnym. Możliwość jego transportu jest ograniczona i wymaga holownika. Miejsce zacumowania zaś musi spełniać wymogi formalne (m.in. pozwolenia prawne), jak i praktyczne (np. podłączenie mediów). Łódź motorowa najczęściej skonstruowana jest w oparciu o podobieństwo do katamaranu – statku wodnego. Z tego względu napędzana jest ona silnikiem doczepnym o różnej mocy. Jednostka ta nadaje się idealnie do uprawiania turystyki opartej o żeglugę rzeczną.

Pływające domy a łodzie motorowe – różnice w konstrukcji

Łodzie motorowe to statki wodne o wysokiej stateczności, które nie wymagają balastowania. Oznacza to, iż do ich stworzenia nie potrzebujemy szkutnika. Z tego względu łodzie są stosunkowo łatwe do skonstruowania bądź nabycia. Ich lekka, lecz wytrzymała konstrukcja zapewnia odpowiednią mobilność i zwrotność. Przeważnie katamarany wykonane są na bazie szkieletów stalowych, pokrytych aluminium oraz powłoką antykorozyjną. Poszycie łodzi stanowią lekkie, drewniane elementy wzniesione w oparciu o płyty z drewna lakierowanego. Konstrukcję łodzi motorowej uzupełnić można o m.in. panele słoneczne bądź generatory prądotwórcze.

Transport łodzi motorowych a transport pływających domków

Główną zaletą katamaranów jest możliwość relatywnie szybkiej i taniej podróży. Oczywiście uzależniona jest ona od charakterystyki danego akwenu. Najlepiej do tego nadają się zbiorniki wodne połączone systemem śluz. Mobilność ta sprawia, iż nasza łódź nadal traktowana jest jako pojazd wodny, a nie – w przeciwieństwie do domu na wodzie – obiekt mieszkalny. Oznacza to, iż jej użytkowanie nie wymaga zachowania odrębnych przepisów związanych m.in. z adresem zamieszkania. Z tych względów katamarany dedykowane są przeważnie do uprawiania szeroko pojmowanej turystyki wodnej, aniżeli długoterminowego mieszkania na wodzie.

Warunki mieszkalne w domkach na wodzie a w łodziach motorowych

Katamaran to wodny odpowiednik campera bądź przyczepy campingowej. Oznacza to, iż warunki w nim mają w jak największym stopniu imitować te znane z mieszkań oraz domów. Słowem klucz jest „imitowanie”, gdyż robią to na tyle, na ile pozwala mobilny charakter pojazdu wodnego. W praktyce oznacza to, iż warunki panujące na łodziach motorowych są mocno polowe. W przeciwieństwie do domów na wodzie, łodzie nie mają tak rozbudowanych systemów grzewczych i sanitarnych, a ich powierzchnia jest znacznie mniejsza. Katamarany to przede wszystkim jednostki wodne, a więc muszą one spełniać techniczne wymogi umożliwiające pływanie. Wyklucza to przeważnie instalację oraz tworzenie wielu udogodnień, m.in. wzniesienie przestronnych pomieszczeń.

Tagi